سوالات متداول

1کاندیدای مناسب عمل لیزیک
.سن حداقل 18 سال .ثابت بودن نمره چشم درطول یکسال اخیر .برخورداری قرنیه از ضخامت کافی .عدم ابتلا به بیماری هایی نظیر نقص ایمنی، روماتیسم و دیابت پیشرفته .عدم ابتلا به مشکلات چشمی از قبیل آب مروارید، آب سیاه، خشکی چشم شدید، تبخال چشم، قوز قرنیه، بیماری های شبکیه،وجود نامنظمی در سطح قرنیه،گشادی بیش از حد مردمک چشم در جاهای تاریک
2چه مدت بعد از اعمال جراحی لازک میتوان به فعالیت ورزشی ادامه داد؟
کته_آموزشی عمل لیزیک نه تنها راحتی بیشتر و عدم نیاز به عینک در طی روز را به همراه دارد، ورزش کردن را نیز لذت‌بخش‌تر می‌کند. افراد بعد از عمل لیزیک می‌توانند بدون عینک به ورزش‌های مورد علاقه‌شان بپردازند. ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری کوهستان که نیاز به دقت و دید کامل دارد، بعد از لیزیک لذت‌بخش‌تر خواهد بود؛ زیرا شخص دیگر نیازی به عینک زدن یا تحمل دردسرهای لنز طبی را نخواهد داشت. بعد از عمل لیزیک، شخص برای شروع ورزش باید مدتی صبر کند تا چشم‌ها به‌طور کامل بهبود یابند. مدت زمانی که برای شروع ورزش بعد از لیزیک باید در نظر گرفت، برای ورزش‌های مختلف یکسان نیست. سه روز بعد از عمل لیزیک بعد از عمل لیزیک، چشم‌ها خیلی زود بهبود می‌یابند و شخص می‌تواند به فعالیت‌های روزانه بازگردد. بعد از گذشت سه روز می‌توان فعالیت‌های فیزیکی کم‌خطر مانند بازی با کودکان، دویدن و اسکی را از سر رفت. یک هفته بعد از عمل لیزیک بعد از گذشت یک هفته از عمل لیزیک می‌توان بدون محدودیت تمام فعالیت‌ها و ورزش‌ها را انجام داد؛ ورزش‌هایی مانند بسکتبال و موتورسواری. البته هنگام ورزش، محافظت از چشم با عینک محافظ توصیه می‌شود. یک ماه بعد از عمل لیزیک بعد از یک ماه، ورزش‌های کم‌خطری مانند فوتبال، بسکتبال، شنا و قایقرانی را می‌توان بدون عینک محافظ انجام داد. برای انجام ورزش‌های پرخطری مانند چتربازی و موتورسواری کراس، محافظت از چشم همچنان توصیه می‌شود. سه ماه بعد از عمل لیزیک سه ماه بعد از جراحی، نیاز به رعایت هیچ نوع محدودیتی در فعالیت‌های شخص وجود ندارد. اسکی روی آب و موج سواری بدون عینک محافظ قابل انجام است. البته برای انجام ورزش‌هایی مانند پینت بال و چتربازی که امکان آسیب به چشم وجود دارد، استفاده از محافظ چشم همواره ضروری است
3جدیدترین و کم عوارض ترین عمل قوزقرنیه کدام روش هست؟
بر حسب پیشرفت وضعیت بیماری قوز قرنیه روش های درمانی متناسبی وجود دارد و بر اساس تقریبا گرفته می شود و در کل اعمال جراحی قراردادن رینگ های داخل قرنیه تقریبا بدون درد است و نیاز به مراقبت خاصی جز نمالیدن چشم ها ندارد و بیمار می تواند 24 ساعت پس از عمل به فعالیت های اجتماعی و کار خود برگردد در مورد پیوند قرنیه که در موارد شدید تر قوز قرنیه انجام می پذیرد محدودیت ها بیشتر خواهد بود.
4آبمروارید مادرزادی رو در چه سنی میشه عمل کرد؟
بستگی به نوع آبمروارید داره چندین نوع آبمروارید مادرزادی داریم که بعد از ویزیت تصمیم‌گیری میشود چه زمانی عمل شود.
5 آیا عملهای جراحی حذف عینک با بیهوشی عمومی انجام میشود یا بی حسی موضعی؟
تحت تأثیر قطره بیحسی موضعی که سطح چشم (ملتحمه و قرنیه) را بیحس میکند انجام می گیرد. بیماران در حین جراحی دردی احساس نمیکنند و تنها در مرحله ای از عمل احساس فشار خواهند کرد که قابل تحمل می باشد. در مجموع در میان تعداد زیادی از بیماران که تحت این عملها با قطره بیحسی موضعی قرار گرفته اند درد وجود نداشته است و برای هیچ بیماری نیز نیاز به بیهوشی عمومی برای انجام عمل نبوده است.
6آیا کار کشیدن بیش ازحد از چشم ها پس از عملهای لیزری (مثلا" کتاب خواندن یا کار با کامپیوتر) باعث آسیب یا ضعیف شدن مجدد چشم نمی شود؟
خیر، پس از عمل اگر چه تا مدت کوتاهی کار چشمی در فاصله نزدیک ممکن است با تاری توام باشد اما با گذشت زمان بهتر خواهد شد و هیچگونه اثر سوئی در جهت ضعیف تر شدن شماره و دید چشم به علت این گونه فعالیتهای چشمی گزارش نشده است در کوتاه مدت کار با مانیتور سبب تسریع بروز علائم خشکی چشم می گردد که با گذشت زمان بهبود می یابد.
7جراحیهای اصلاح کننده نزدیک بینی بر روی قرنیه چه اثری می گذارند؟
این جراحیها عمدتا"‌ باعث تغییر "دائمی" قدرت انکساری موجود در قرنیه می شوند. یعنی از همگرائی بیش از اندازه نور اجسام که قبلا" تصاویر را در جلوی شبکیه تشکیل می داد کاسته، باعث می شوند که تصاویر این بار، بر روی شبکیه و به وضوح بیشتری ایجاد شوند. این همان حالتی است که (به طور موقت) به وسیله عینک یا لنز تماسی منفی و با کاهش قدرت انکساری موجود درقرنیه ایجاد می گردد.
8اورب اسکن Orb-scan چیست؟
اخیرا" دستگاه جدیدی ساخته و به بازار عرضه شده که در ضمن آزمایش علاوه بر توپوگرافی و پاکیمتری قرنیه توأما" و بدون تماس با چشم انجام مگردد و از دقت بالائی برخوردار است. همچنین این دستگاه می تواند بیماریهای سطح خلفی قرنیه را نیز مشخص کند که قبلا" با توپوگرافی امکان پذیر نبود بدینوسیله هر چه بهتر و دقیق تر قرنیه ارزیابی می گردد قبل از جراحیهای اصلاح کننده عیوب انکساری انجام این آزمایش که دقت بالاتری دارد درخواست و توصیه می گردد.
9از لوازم آرایشی در صورتی که خشکی چشم داشته باشیم از چه زمانی بعد از عمل لازک می توانیم استفاده کنیم؟
یک تا دو هفته بعد از برداشتن لنز می توانید استفاده نمائید.
10به طور متوسط ضخامت قرنیه های ضخیم،معمولی و نازک چند میکرون است؟علت استفاده از کارت TS در لازک چیست؟
ضخامت زیر 500 میکرون برای قرنیه نازک، ضخامت بین 500 تا 580 میکرون برای قرنیه با ضخامت معمولی و ضخامت بالای 580 میکرون برای قرنیه های ضخیم در نظر گرفته می شود. برای کسانیکه ضخامت قرنیه کم یا عیب انکساری بالا و یا هر دو مورد را با هم داشته باشند از کارت TS در لازک استفاده می گردد.
TurkeyEnglish Call Now Button